Masaż poprzeczny

Masaż poprzeczny

Masaż poprzeczny

Zaliczany jest do terapii manualnej tkanek miękkich. Jak sama nazwa wskazuje wykonywany jest w poprzek przebiegu włókien. Wykonuje się go na rozluźnionym brzuścu mięśniowym, natomiast w przypadku ścięgien, więzadeł, przejść ścięgna w brzusiec i przyczepów ścięgien do kości na napiętych strukturach.

 

Masaż poprzeczny – działanie

Masaż poprzeczny powoduje silne przekrwienie, wywołuje lokalny stan zapalny i działa przeciwbólowo. Zapobiega  niefizjologicznemu zrastaniu się włókien kolagenowych, które po urazach mogą zrosnąć się w nieprawidłowych kierunkach (tzw. crossling). W przypadku już nieprawidłowego zrostu, uszkadza on powstałe struktury i pobudza włókna kolagenowe do zrostu w prawidłowym kierunku. Jest to proces dość długotrwały, dlatego też należy powtarzać go wiele razy dziennie do uzyskania efektu. Dobry efekty terapeutyczny uzyskujemy po około 2 tygodniach regularnego stosowania. Technika choć długa w stosowaniu finalnie bardzo skuteczna.

 

Kiedy Masaż poprzeczny jest skuteczny

Doskonale sprawdza się w entezopatiach np. łokciu tenisisty czy golfisty, a także dysfunkcjach ścięgna Achillesa. Czas trwania masażu wynosi od 5 do 20 minut. Siła masażu dostosowana do poziomu bólu akceptowalnego przez pacjenta.

 

 

Źródło: 

 • Joanna Michalik, Magdalena Zawadka, Piotr Gawda „Wybrane techniki terapeutyczne wykorzystywane w zespołach bólowych i zespołach przeciążeniowych mięśni”
 • Iwona Wilk, Bartosz Nowacki „Masaż w dysfunkcjach ścięgna Achillesa” Rehabil. Prakt.

 

Zapraszamy na cykl artykułów poświęcony masażowi:

 1. Masaż Relaksacyjny
 2. Masaż  Bańką chińska
 3. Masaż   Shantala
 4. Masaż Limfatyczny
 5. Masaż  Klasyczny 
 6. Masaż Lomi lomi
 7.  Masaż Ajurwedyjski
 8.  Masaż Gorącymi kamienia
 9. Masaż Masaż antycellulitowy
 10. Masaż odchudzający
 11. Masaż sportowy
 12. Masaż Tkanek głębokich
 13. Masaż Balijski
 14. Masaż Stemplami ziołowymi
 15. Masaż miodem
 16. Masaż prenatalny
 17. Masaż biurowy
 18. Masaż misami tybetańskimi
 19. Masaż Ma- Uri
 20. Masaż bambusami
 21. Masaż peelingujący
 22. Masaż i refleksoterapia

FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice

 

 

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice