Masaż u biegacza

Masaż u biegacza

W zależności od rodzaju biegu wykonuje się masaż różnych części ciała. W biegach krótkodystansowych wykonuje się masaż kończyn dolnych, stawów skokowych, ścięgna Achillesa. W biegach długodystansowych – kończyn dolnych, mięśni oddechowych i mięśni szyi.

Biegi krótkie:

Masaż treningowy. U biegaczy krótkodystansowych po treningu (ok. 2 godz.) wykonuje się silny, powolny masaż kończyn dolnych. Po bardzo intensywnym treningu wykonuje się łagodniejszy masaż, wykorzystując głównie rozcieranie i głębokie ugniatanie. W przypadku dużego przeciążenia mięśni kończyn dolnych przeprowadza się masaż pozostałych części ciała (grzbiet, karku, kończyn górnych), lub rezygnuje się z kolejnego treningu na rzecz masażu całościowego o średniej intensywności. Raz w tygodniu stosuje się masaż całościowy. Masaż treningowy należy zakończyć przynajmniej na 2 dni przed zawodami.
Masaż przed zawodami. Przeprowadza się silny masaż całkowity celem utrzymania mięśni w optymalnej gotowości startowej.
Masaż startowy. Przed startem przeprowadza się krótki, energiczny masaż kończyn dolnych. Masaż powysiłkowy. Po wysiłku wykonuje się spokojny, powolny masaż z zastosowaniem technik głaskania, łagodnego rozcierania i ugniatania oraz wyciskania mięśni kończyn dolnych. Czas trwania około 8 minut. Przez kolejne 15-20 minut stosuje się silne i energiczne rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie i wibracje przyrządową, masując karka z barkami, grzbiet lub kończyny górne. Zamiennie można stosowa ć drenaż limfatyczny kończyn dolnych.

Biegi długie:
Masaż treningowy. U biegaczy średnio- i długodystansowych po treningu (5-6 godz.) wykonuje się łagodny masaż kończyn dolnych. Masaż całościowy można wykonywać 3 razy w tygodniu. W szczególności masowana jest klatka piersiowa, karka z barkami, grzbiet, stawy skokowe, kolanowe i biodrowe. Masaż treningowy należy zakończyć na 2 dni przed zawodami.
Masaż przed zawodami. Przeprowadza się mocny masaż całkowity z uwzględnieniem klatki piersiowej, brzucha, karku z barkami i grzbietu.
Masaż startowy. Przed startem przeprowadza się masaż sedatywny, w czasie którego 80% czasu poświęca się na masaż mięśni oddechowych (mięśnie międzyżebrowe i piersiowe większe), karku, barków i grzbietu, a 20% na ogólny masaż kończyn dolnych.
Masaż powysiłkowy. Po wysiłku wykonuje się krótki (20 minut) delikatny masaż kończyn górnych i obręczy barkowej oraz kończyn dolnych z zastosowaniem głaskania, rozcierania, ugniatania, wibracji i roztrząsania.

 

 

Zapraszamy na cykl artykułów poświęcony masażowi:

  1. Masaż Relaksacyjny
  2. Masaż  Bańką chińska
  3. Masaż   Shantala
  4. Masaż Limfatyczny
  5. Masaż  Klasyczny 
  6. Masaż Lomi lomi
  7.  Masaż Ajurwedyjski
  8.  Masaż Gorącymi kamienia
  9. Masaż Masaż antycellulitowy
  10. Masaż odchudzający
  11. Masaż sportowy
  12. Masaż Tkanek głębokich
  13. Masaż Balijski
  14. Masaż Stemplami ziołowymi
  15. Masaż miodem
  16. Masaż prenatalny
  17. Masaż biurowy
  18. Masaż misami tybetańskimi
  19. Masaż Ma- Uri
  20. Masaż bambusami
  21. Masaż peelingujący
  22. Masaż i refleksoterapia

FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice

About Author

FIZJODIET MEDICAL SPA

Jeśli po całym dniu pracy marzysz tylko o tym, aby zdjąć firmowy uniform i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Jeśli masz ochotę na chwilę zapomnienia i oddania się przyjemnościom dla ducha i ciała. Jeśli chcesz spędzić przyjemny czas w relaksacyjnej atmosferze i pięknym otoczeniu. Zapraszamy do naszego SPA, w którym odnajdziesz to, czego szukasz. Jako małżeństwo fizjoterapeuty i kosmetologa dobrze wiemy, jak ważne są profesjonalizm i zaangażowanie. Nasz zespół składa się z osób, dla których praca jest jednocześnie pasją. Dokładamy wszelkich starań, aby każdy nasz klient wyszedł usatysfakcjonowany i szczęśliwy z naszego rodzinne SPA. Specjalizacje: SPA katowice, masaż katowice, floating katowice, salon kosmetyczny katowice, manicure katowice